dzieci bawiące się w kojcu
Porady

Jakich błędów nie popełniać korzystając z kojca dla dziecka?

Kojec dla dziecka budzi wiele kontrowersji i skrajnych opinii. Niepotrzebnie. Wszystko jest dla ludzi. Z wszystkiego można korzystać tylko w odpowiedni sposób i z rozsądkiem. Rodzice, którzy wybierają kojec dla dziecka czasami używają go w sposób nieodpowiedni, co może powodować krzywdę dziecka. Dlatego chcielibyśmy pokazać, jak nie powinno się korzystać z kojca. Dzięki temu każdy rodzic będzie mógł świadomie i ze spokojem zajmować się swoim dzieckiem, wiedząc, że kojec nie jest mu straszny. 

Czas przebywania dziecka w kojcu

Dziecko nie może przebywać w kojcu zbyt długo, nie może też być ciągle samo. Kojec nie jest przedmiotem, do którego wkładamy dziecko i o nim zapominamy. Ma to pomóc rodzicowi zająć się chwilowo innymi obowiązkami, jednak obecność przy dziecku także jest wymagana. Zatem pierwszym błędem będzie trzymanie dziecka w kojcu zbyt długo. Dzieci nie znoszą rutyny, muszą się rozwijać, poznawać, wychodzić poza dom. Przebywanie w kojcu nie wyrządzi dziecku krzywdy, pod warunkiem, że nie będzie to jedyne miejsce w domu, w którym przebywa.

kojec drewniany dla dzieckaBądź blisko, aby dziecko cię widziało i słyszało

Dziecko w kojcu, bez obecności rodzica czy opiekuna może czuć się samotnie, może się bać. Rodzic powinien przebywać przy dziecku, rozmawiać z nim lub przynajmniej często podchodzić do kojca i upewniać się, że wszystko jest w porządku. Niedopuszczalne są sytuacje, w których zostawiamy dziecko w kojcu w jednym, zamkniętym pokoju, a rodzic przez kilka godzin pracuje w drugiej części domu. Najlepiej umieścić kojec w pobliżu swojego miejsca pracy i być cały czas blisko ze swoją pociechą. Wyjątkiem może być sytuacja, w której dziecko śpi.

Nie umieszczaj dziecka w pustym kojcu

Pusty kojec najczęściej oznacza dla dziecka nudę. A nudzące się dziecko bardzo szybko stanie się marudne i będzie przeszkadzać rodzicowi i odciągać go od innych prac. Dlatego dziecko w kojcu powinno mieć wszystko, co je uspokaja. Chodzi o takie akcesoria jak smoczek, ulubiony pluszak i zabawki, coś co może zająć dziecko na dłuższy czas. Każdy rodzic wie, czego w takiej sytuacji potrzebuje jego maluch. Dzięki swojemu ulubionemu wyposażeniu, dziecko nie będzie czuło się samotne czy opuszczone, będzie także miało zajęcie.

Nie zakrywaj dziecku widoku

Nie powinno się stosować kojców, które nie mają ażurowych ścian. Dziecko musi widzieć co dzieje się poza kojcem. Chodzi o poczucie ograniczenia swobody. Nikt nie chciałby przebywać w zamkniętej, ciasnej przestrzeni i stracić kontraktu z otoczeniem. Dobrze jest utrzymywać kontakt z dzieckiem, a ażurowe ścianki to umożliwiają.

Jeśli tylko będziesz stosować się do powyższych wytycznych, Twoje dziecko będzie szczęśliwe, bezpieczne i będzie bardzo lubiło swój kojec, natomiast rodzic ze spokojem będzie mógł opiekując się dzieciakiem robić też coś innego – i to w tym wszystkim jest najważniejsze.

źródło: https://tikktokk.com.pl/

You may also like...