Ogrody_zimowe
Budownictwo

Kilka słów o ogrodach zimowych

Coraz więcej osób decyduje się na budowę ogrodu zimowego. Tyczy się to zarówno właścicieli już stojących domów, jak i osób, które są dopiero w fazie projektów nowego domu. W tym artykule chcieliśmy przybliżyć bardziej zagadnienie ogrodów zimowych. Opisać czym dokładnie są, jakie mają pełnić funkcję, na ile ich lokalizacja jest istotna oraz jakie są podstawowe typy ogrodów zimowych oraz czym się do siebie różnią.

Definicja Ogordów zimowych

Ogrody zimowe to mówiąc najprościej to szklane pomieszczenie dobudowane do budynku mieszkalnego, przeważnie zlokalizowane jest na jednym z jego boków. Zdarzają się także ogrody zimowe znajdujące się na rogach budowli, jednak są one zdecydowanie rzadsze. Kiedyś stanowiły głównie pewien rodzaj oranżerii, w którym trzymano roślinność. Wraz z rozwojem technologii powstały ogrody zimowe całoroczne, które odróżniały się od tradycyjnych ogrodów zimowych, zwanych też ogrodami zimowymi sezonowymi, tym, że utrzymują ciepło przez cały rok i nadają się do codziennego użytkowania nawet w najmroźniejsze dni.

Tekst powstał przy współpracy:
Ogrody zimowe całoroczne - Expert - logo

Lokalizacja ogrodów zimowych.

Przy zakładania ogrodów zimowych niezwykle istotne jest określenie lokalizacji. Jak już było wspomniane, najczęściej są one dobudowywane do boków budynków. Tutaj jednak pojawia się kwestia orientacji. Przykładowo, jeśli ogród zimowy jest zlokalizowany przy zachodniej ścianie, to trzeba się liczyć z dużym nasłonecznieniem w czasie lata, a zatem warto pomyśleć, jak będzie wyglądała kwestia wentylacji. W okresie zimowym natomiast nasłonecznienie nie będzie za duże. Inaczej będzie w przypadku strony południowej. Tutaj nasłonecznienie nie będzie, aż tak mocne latem, ale za to możemy mieć pewność, że okres nasłonecznienia będzie najdłuższy przez cały rok. Też się trzeba liczyć z montażem systemu wentylacyjnego oraz elementów zaciemniających na szybach. Najmniejsze nasłonecznienie będzie oczywiście w przypadku ogrodów zimowych orientowanych na północ.

Zastosowanie ogrodów zimowych całorocznych.

Obecnie ogrody zimowe całoroczne posiadają bardzo różnorodne funkcje. Wiele osób aranżuje w nich jadalnie lub salony. Innym popularnym pomysłem są pokoje relaksu, gdzie znajduje się telewizor, regał z książkami czy nawet stół bilardowy. Zdarzają się również bardzo wymyślne projekty. Przykładowo w ogrodach zimowych znajduje się specjalne jacuzzi. Prawdę mówiąc wszystko zależy od kreatywności i można zaaranżować ogród zimowy na bardzo wiele sposobów.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *