stolarnia
Meble

Produkcja mebli drewnianych – krok po kroku

Meble w większości wykonywane są z drewna lub materiałów powstałych na bazie drewna i innych dodatków zwane płytami meblowymi. W odpowiedni sposób zaprojektowane i zmontowane tworzą wyposażenie każdego domu, które służą przechowywaniu przedmiotów, ubrań, służą do wypoczynku czy także pełnią funkcje ozdobne. Meble są wręcz obowiązkowe, aby można było zorganizować życie w mieszkaniu i utrzymywać porządek. Nikt jednak nie zadaje sobie pytania w jaki sposób powstają meble. Lubimy wybierać, dopasowywać meble do kuchni czy innych pomieszczeń, ale proces ich powstania wcale nie jest taki prosty. 

Zebranie i przygotowanie drewna

Drewno do produkcji mebli pozyskuje się z lasów. Zamówienie drewna realizowane są przez Lasy Państwowe i najczęściej przygotowuje się w tym celu specjalne uprawy. Pozyskane drewno trafia do tartaku. Zanim zostanie obrobione musi dokładnie wyschnąć aby nabrać twardości i trwałości. Dla mebli produkowanych z litego drewna przygotowuje się z bali deski i listwy, które posłużą jako materiał do ich budowy. Dla mebli powstałych z płyt wiórowych pozyskuje się z drewna wióry drzewne, które następnie z dodatkiem żywicy są prasowane i przycinane na określony rozmiar. Każdy z elementów musi przejść przez obróbkę mechaniczną, która przygotuje powierzchnię drewnianą. Mowa tu o heblowaniu, frezowaniu i innych zabiegach. Może także zostać wykonana klejonka z drewnianych desek, które zwiększają powierzchnię materiału do budowy mebla i umożliwiają ich powstanie. Tak powstają gotowe, podstawowe elementy produkcji mebli, jednak do każdego zlecenia potrzebny jest projekt, który wskaże stolarzowi do jakich rozmiarów i w jaki sposób wyprodukować odpowiednie komponenty drewniane.

produkcja mebli drewnianych

Projekt mebli

Projektowaniem mebli zajmują się odpowiednio przygotowani i wykwalifikowani projektanci. Posługują się programami komputerowymi lub rysunkiem technicznym, który stanowić będzie instrukcję dla stolarzy w jaki sposób mają wyglądać poszczególne elementy mebla. W przypadku mebli projektowanych na wymiar zlecenie trwa dłużej, ponieważ trzeba wykonać wiele niestandardowych zabiegów, kształtów, mocowań. Meble indywidualnie projektowane wymagają większego nakładu pracy zarówno ze strony projektanta jak i producenta. Więcej o projektowaniu mebli możesz przeczytać tutaj.

Zabezpieczenie drewnianych elementów

W zależności od tego czy element jest litym drewnem czy powstał z wiórów drzewnych musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Dopiero wówczas możemy mówić o trwałości drewna, które bez tego mogłoby przecież zostać zawilgocone, zabrudzone, co w konsekwencji przyspieszyłoby jego psucie się. Elementy meblowe zabezpiecza się lakierowaniem, malowaniem, oklejaniem specjalna okleiną.

stolarnia

Produkcja mebli

Etap ten może wyglądać różnie w zależności od rodzaju mebla. Jeżeli elementy służą do produkcji mebli na wymiar, lub przeznaczone do sprzedaży w sklepie do samodzielnego złożenia, są one przygotowywane poprzez nawiercanie otworów, miejsc na zawiasy itp. Wówczas po dołączeniu zestawu mocowań przez producenta mogą zostać sprzedane jako komplet i złożone w domu przy użyciu prostych narzędzi. W przypadku mebli wypoczynkowych jak fotele, kanapy, krzesła czy stoły meble są w całości składane, klejone, skręcane i transportowane są do salonu sprzedaży, gdzie zakupowane są w pełnej ich okazałości. W ten sposób kończą się procesy produkcji mebli.

źródło:

http://tartak-meble.com.pl/jak-wygląda-proces-produkcji-mebli/

http://www.batdom.pl/jak-powstaja-nasze-meble.ehtml

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *